Vrcholní žalobci zemí V4 se dohodli na spolupráci při vyšetřování terorismu PDF Tisk Email

  

Kroměříž 26. května 2017 – Při vyšetřování a stíhání terorismu je třeba spojit síly napříč hranicemi, shodli se zástupci veřejné žaloby zemí Visegrádu na třídenním společném setkání v Kroměříži. Nejvyšší státní zástupce České republiky Pavel Zeman si spolu s kolegy ze Slovenska, Polska a Maďarska vyměnili dosavadní zkušenosti a poznatky o tom, jak jsou jednotlivé země na sílící nebezpečí terorismu připraveny. Podpisem tzv. Kroměřížské deklarace stvrdili účastníci jednání svůj cíl v budoucnu účinněji a těsněji spolupracovat při odhalování a stíhání trestných činů spojených s terorismem. Taková spolupráce předpokládá například přímou komunikaci žalobců z jednotlivých zemí, kteří se specializují na tento typ kriminality. Signatáři zdůraznili zároveň potřebu aktivně zacílit i na vyšetřování financování teroristických aktivit.     

 

ctyri

Dokument o vzájemné spolupráci podepsali (zprava) český nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, maďarský generální prokurátor Péter Polt, slovenský generální prokurátor Jaroslav Čižnár a náměstek generálního prokurátora Polska Andrzej Pozorski. Foto: Petr Malý

 

Představitelé prokuratur řešili i další společné téma – nelegální přeshraniční obchod s drogami. V této oblasti se partnerské instituce veřejné žaloby zaměří hlavně na vývoz tzv. prekurzorů, tedy látek na výrobu drog, a vzájemně se budou informovat o změnách legislativy, případně iniciovat rozšíření seznamu zakázaných látek v domovských zemích. Díky vzájemné spolupráci s Polskem už se v minulosti podařilo omezit masivního přísunu léčiv používaných na výrobu pervitinu pro český a německý drogový trh.

  

Středoevropští partneři společně apelují také na potřebu začlenit evropský vyšetřovací příkaz do legislativy jednotlivých zemí. Dosud tento nástroj pro účinnou mezinárodní justiční spolupráci implementovalo do svého právního systému pouze Maďarsko.

 

 

Text české verze Kroměřížské deklarace ke stažení

 

 

Petr Malý

tiskový mluvčí NSZ

  

 

 

 

 

 
© 2012 by Háka Software