Vyjádření NSZ k článku serveru Echo24.cz PDF Tisk Email

 

Brno 8. září 2017 - Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) je nuceno reagovat na dezinformace v článku Čapí hnízdo jako ‚účelovka‘ jednoho policisty? Za detektivem stojí i šéf žalobců, zveřejněném serverem Echo24.cz dne 7. 9. 2017.

Dne 6. 9. 2017 se redaktorka Tereza Vilímová obrátila na nejvyššího státního zástupce s dotazem: Dobrý den, pane nejvyšší státní zástupce. Volám z redakce Echo24. Omlouvám se, že vyrušuji, ale právě sleduji jednání sněmovny k vydání poslanců Babiše a Faltýnka. Oba poslanci několikrát zpochybnili nezávislost vyšetřovatele a opakovaně řekli, že žádost o vydání přišla záměrně před volbami. Mohl byste říci, jaká je běžná praxe, zda mají vyšetrovatelé či státní zástupci možnost výsledek vyšetřování „načasovat“? Mohl byste zhodnotit tyto výroky?

Následovala odpověď tiskového mluvčího NSZ: Pan nejvyšší státní zástupce nebude komentovat výroky politiků. Vyjadřovat se k tomu, co je běžná praxe, je obtížné, postup se liší případ od případu a je vždy na odpovědnosti příslušného policisty a dozorového státního zástupce zvážit, zda se trestní řízení nachází ve fázi, kdy lze zahájit trestní stíhání. Pokud jsou dány důvody, tak je třeba jednat bezodkladně.

Z uvedené obecné odpovědi rozhodně nelze dovodit, že by nejvyšší státní zástupce „posvětil postup“ policie či dozorového státního zástupce v konkrétním případě, jak je uvedeno v článku.  Takový postoj nejvyšší státní zástupce ani vyjádřit nemůže, neboť nezná vyšetřovací spis a nemůže hodnotit postup příslušného dozorového státního zástupce. Podobné vyjádření nejvyšší státní zástupce ani poskytnout nesmí, protože by se předem vyloučil z případných dalších procesních úkonů ve věci.

Proti takovému významovému posunu v předmětném článku se proto nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman důrazně ohrazuje.

 

Petr Malý

tiskový mluvčí NSZ

 

 
© 2012 by Háka Software