Dva státní zástupci míří na Nejvyšší soud PDF Tisk Email

 

Brno 19. září 2018 – Řady soudců trestního úseku Nejvyššího soudu by měli brzy posílit dva státní zástupci – Radek Doležel z Nejvyššího státního zastupitelství a Petr Škvain, který doposud působí na Vrchním státním zastupitelství v Praze. Nejvyšší soud zahájil proces, který by měl u obou uchazečů vyvrcholit jejich jmenováním a přidělením k výkonu funkce soudce právě u Nejvyššího soudu.

 

JUDr. Radek Doležel je státním zástupcem od roku 2006, od roku 2015 vede odbor mimořádných opravných prostředků Nejvyššího státního zastupitelství. Je také členem Legislativní rady vlády, v minulosti už působil u Nejvyššího soudu jako asistent soudce trestního kolegia (podrobný životopis zde). JUDr. Petr Škvain, Ph.D., je státním zástupcem Vrchního státního zastupitelství v Praze, je odborným asistentem na katedře trestního práva Západočeské univerzity v Plzni, v minulosti byl také advokátem.

 

RadekNSZ

Radek Doležel vede na Nejvyšším státním zastupitelství především agendu dovolání, s Nejvyšším soudem je tak on i jeho kolegové v pravidelném pracovním kontaktu. Foto: NSZ

 

Oba kandidáti na soudce vystoupili na zasedání trestního kolegia Nejvyššího soudu ve středu 19. září 2018 a prezentovali své vize. Soudci trestního kolegia se jednomyslně shodli na tom, že doporučí tyto kandidáty předsedovi soudu Pavlu Šámalovi, aby navrhl jejich jmenování do funkce soudců.

 

Pravděpodobnou posilu Nejvyššího soudu vítá i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman: „Považuji justici za jeden celek, do kterého řadím vedle soudů i státní zastupitelství. Jedno bez druhého nemůže fungovat.  Proto považuji za velice dobré, abychom také navzájem znali svoji práci – soudce znal práci státního zástupce a naopak. A pak už je logickým vyústěním, že státní zástupce půjde působit na soud, popřípadě soudce půjde na určité období působit na státní zastupitelství. Přispěje to nejen k rozšíření obzorů, ale také ke vzájemné úctě mezi profesemi. Jsou země, kde je tento model běžný, například Německo, Francie, ale i další země, a podle mého mínění to vede k větší profesionalitě a také možná k menšímu formalismu v právu. Proto tuto změnu vítám a jsem rád, že dva velmi schopní, zkušení státní zástupci míří na Nejvyšší soud.“

 

Skončí-li celý proces úspěšně, mohli by být oba kandidáti jmenováni soudci od začátku příštího roku.

 

Petr Malý

tiskový mluvčí NSZ

 
© 2012 by Háka Software