Ministr spravedlnosti na Nejvyšším státním zastupitelství PDF Tisk Email

 

Brno 9. října 2018 – Nejvyšší státní zastupitelství v Brně navštívil poprvé od nástupu do funkce ministr spravedlnosti Jan Kněžínek. Spolu s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem jednali mimo jiné o novele zákona o státním zastupitelství nebo o efektivitě trestních postihů.

NSZ s ministrem

Jan Kněžínek po jednání uvedl, že ministerstvo se chystá připravit a předložit novelu zákona o státním zastupitelství v prvním čtvrtletí roku 2019 tak, aby norma především zahrnovala doporučení skupiny států proti korupci GRECO. Pavel Zeman připomněl, že se změnu zákona snaží prosadit od roku 2011. „Nejde jen o funkční období pro vedoucí státní zástupce, ale také o otázku hodnocení státních zástupců a kariérního řádu, které byly v minulosti zanedbávané,“ doplnil nejvyšší státní zástupce. Obě strany se shodly, že budou na přípravě normy dál spolupracovat.

 

VsichniSpolečného jednání se účastnili také náměstci ministra spravedlnosti Petr Jäger a Jeroným Tejc a také náměstci a ředitelé odborů Nejvyššího státního zastupitelství. Foto: Petr Malý

Obě instituce se chystají spolupracovat i na zlepšení podmínek pro častější ukládání peněžitých trestů a snadnější vymáhání těchto sankcí. Podle Pavla Zemana se se podíl peněžitých trestů ve vztahu k počtu odsouzených za poslední dva roky zvedl z pěti na patnáct procent, za dosažitelnou metu považuje 40procentní podíl, podobně jako v sousedním Polsku. Ministr spravedlnosti ocenil také stoupající trend v objemu zajišťovaných výnosů z trestné činnosti. V loňském roce se podařilo zajistit prostředky v hodnotě více než 5 miliard korun, což představuje zhruba 40 procent celkové způsobené škody.

 

Petr Malý

tiskový mluvčí NSZ

 

Tiskový brífink po jednání ministra spravedlnosti a nejvyššího státního zástupce ve vysílání ČT24, 9.10.2018, 12:33

Brifink Zdroj: ivysilani/ceskatelevize.cz

 
© 2012 by Háka Software