Zločin napříč hranicemi pomáhají potírat společné vyšetřovací týmy PDF Tisk Email

 

Brno 27. března 2019 – Česká republika se zapojuje do společného vyšetřování závažných kriminálních činů spolu se zahraničními kolegy nejen ze sousedních zemí. Takzvané společné vyšetřovací týmy pracují na základě dohody uzavřené mezi dvěma nebo více státy a jsou efektivním nástrojem pro rychlou kooperaci a komunikaci orgánů činných v trestním řízení v jednotlivých zemích.

Od roku 2008, kdy byla uzavřena první dohoda, se čeští policisté a státní zástupci podíleli na činnosti 58 takových týmů, a spolupracovali tak s partnery z celkem 16 evropských zemí. Aktuálně operuje dvacítka týmů s českou účastí. Nedávno byl například ustaven společný vyšetřovací tým s polskými kolegy, který objasňuje okolnosti tragického výbuchu v dole ČSM ve Stonavě na Karvinsku. 

VlajkySVT

Na vyjednávání a uzavírání dohod o společném vyšetřovacím týmu se významně podílí mezinárodní odbor Nejvyššího státního zastupitelství, vznik týmů koordinuje také Eurojust, který umožňuje i finanční podporu pro činnost a zázemí přeshraničních týmů. Společné vyšetřování cílí zejména na případy závažných daňových deliktů, drogové kriminality, ale i obchodování s lidmi či nelegální migrace a převaděčství.

 SVTgraf

Grafika: NSZ

Nejvíce tuto formu justiční spolupráce využívá Česká republika se sousedním Slovenskem (celkem 17 dvoustranných a 4 vícestranné týmy). S Německem bylo uzavřeno 10 dohod (včetně 4 vícestranných). Významná je i spolupráce s Velkou Británií (7 dvoustranných a 2 vícestranné dohody).  Z důvodu rizika „tvrdého“ Brexitu jsou přitom po dohodě s Velkou Británií původní dohody nahrazovány novými dokumenty opřenými o jinou právní úpravu určenou pro justiční spolupráci s nečlenskými zeměmi Evropské unie.  

 

Petr Malý

tiskový mluvčí NSZ

 
© 2012 by Háka Software