Evropská nejvyšší žalobkyně Laura Kövesi jednala se zástupci veřejné žaloby a rezortu spravedlnosti PDF Tisk Email

 

Praha 25. února 2020 – Evropská nejvyšší žalobkyně Laura Codruța Kövesi v Praze jednala s nejvyšším státním zástupcem Pavlem Zemanem a dalšími představiteli státního zastupitelství i Ministerstva spravedlnosti o budoucí spolupráci vznikající instituce s tuzemskou justicí.

 

Laura1 Foto: NSZ

 

Diskuze se týkala hlavně technických otázek, které je třeba vyřešit před samotným startem celého projektu evropského veřejného žalobce, například kdy dojde ke jmenování evropských žalobců, kdy bude moci začít výběr evropských delegovaných žalobců nebo jakým způsobem budou předávány spisy k jednotlivým případům.

 

Jednání na Ministerstvu spravedlnosti se za českou stranu účastnili nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman, jeho náměstci Pavel Pukovec a Jiří Pavlík, oba vrchní státní zástupci Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan, náměstek ministryně spravedlnosti Michal Franěk a další zástupci rezortu.

 

 

„Paní Kövesi rovněž informovala o tom, že v současné době nemá k dispozici dostatečný rozpočet Úřadu evropského veřejného žalobce a bude se snažit o jeho navýšení tak, aby byl vůbec úřad operabilní,“ řekl po jednání nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

 

Laura2

Foto: NSZ

 

Rumunskou prokurátorku Lauru Codruțu Kövesi jmenovala Rada EU do čela rodící se instituce v říjnu 2019. Úřad evropského veřejného žalobce (European Public Prosecutor´s Office) bude jako nezávislý orgán Unie odpovědný za vyšetřování a trestní stíhání v souvislosti s trestnými činy proti finančním zájmům Unie (například daňové podvody či další hospodářské trestné činy se škodou přesahující 10 milionů eur). Zahájení činnosti úřadu EPPO se předpokládá v listopadu 2020, sídlit bude v Lucemburku, kde bude každou členskou zemi zastupovat jeden evropský žalobce. S tím bude na národní úrovni spolupracovat zatím neurčený počet tzv. pověřených (delegovaných) žalobců.

 

Petr Malý
tiskový mluvčí NSZ

 

 
© 2012 by Háka Software