NSZ a MU se společně zaměří na kyberzločin a využití IT v trestním řízení PDF Tisk Email

 

Společná tisková zpráva Nejvyššího státního zastupitelství a Masarykovy univerzity

 

Brno 6. dubna 2020 – Experti Nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) a Masarykovy univerzity (MU) spojí síly v oblastech, kde se trestní právo potkává s vývojem informačních technologií. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš podepsali dohodu o dlouhodobé spolupráci obou institucí. Cílem společného zkoumání budou různé podoby a vývoj počítačové kriminality, kybernetická bezpečnost i poměrně nová problematika trestní odpovědnosti právnických osob.

 

cc1 Foto: archiv MU

 

Sledovat překotný vývoj a proměnu trendů kybernetické kriminality uvnitř kyberprostoru, od drobných internetových podvodů přes sofistikované virtuální transakce až po zákeřné útoky hackerů, je klíčové nejen pro výzkumníky, ale také pro justici. „Už několik let naše poznatky upozorňují na změnu kriminálního chování a přesun velké části zločinnosti do kyberprostoru. Tomu se musí přizpůsobit také právo. Co stačilo k odhalování a usvědčení pachatelů dříve, už dnes nestačí. Nemůžeme do budoucna bojovat s nejnovějšími formami kriminality právními prostředky 20. století,“ vysvětluje nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

  

I proto se centrum CERIT Fakulty informatiky MU a Ústav práva a technologií Právnické fakulty MU společně s NSZ v aktuálně připravovaném projektu zaměří na elektronické důkazy v trestním řízení. „Unikátní na tomto projektu je především komplexní řešení problematiky elektronických důkazů v trestním řízení. Už dříve jsme si na MU úspěšně vyzkoušeli spolupráci informatiky, práva a humanitních věd. Díky spolupráci s NSZ budeme moci tento špičkový výzkumný potenciál využít způsobem, který bude přesně zacílen do konkrétní praxe orgánů činných v trestním řízení,“ upřesnil vedoucí Ústavu práva a technologií a současně prorektor pro legislativu, informační technologie a korporátní vztahy Masarykovy univerzity Radim Polčák.

 

Uzavřená smlouva umožní vedle výuky a vzdělávání i přípravu a následnou realizaci společných projektů zaměřených na výzkum a vývoj v dané oblasti. Smlouvu o spolupráci při řešení problémů spojených s provozem služeb ICT a kybernetickou bezpečností na expertní úrovni uzavřela Masarykova univerzita (MU) již v roce 2017 také s Národní agenturou pro komunikační a informační technologie (Nakit).

 

 

Petr Malý
tiskový mluvčí NSZ

 

Tereza Fojtová
tisková mluvčí MU

 
© 2012 by Háka Software