Jednání v Dráždanech: Spolupráce s německou a polskou justicí zacílí kromě drog i na obchod s lidmi PDF Tisk Email

 

Drážďany 7. října 2015 – Boj s drogovou kriminalitou i spolupráce při potírání nelegálního obchodování s lidmi – témata dvoudenního  jednání předních zástupců české, německé a polské justice a policie, které dnes vyvrcholilo v Drážďanech.

 

Setkání otevřeli ministři spravedlnosti České republiky Robert Pelikán a spolkové země Sasko Sebastian Gemkow, poté pokračovali v pracovním jednání představitelé orgánů činných v trestním řízení. Český nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman spolu s ředitelem Národní protidrogové  centrály Jakubem Frydrychem se u jednacího stolu sešli s generálním prokurátorem v Drážďanech Klausem Fleischmannem, dalšími zástupci německých celních úřadů a policie a také hosty z polské prokuratury a polských vyšetřujících orgánů.

 

Crystal

Ilustrační foto, zdroj: DPA

 

Hlavním tématem bylo potírání nelegální výroby a obchodu s pervitinem v příhraniční oblasti mezi Polskem, Českou republikou a Německem. Tyto schůzky s cílem spojit síly v boji proti drogovému byznysu se opakují už od roku 2011 a přinášejí hmatatelné výsledky. A nejde jen o konkrétní postihy pro producenty a obchodníky s pervitinem. „Pravidelná setkávání umožnují pružně reagovat na dynamicky vývoj v oblasti nelegálního získávání stále nových substancí na výrobu drog a vyrovnávat se s odlišnostmi právních úprav jednotlivých zemí,“ pochvaluje si stále těsnější spolupráci se sousedy ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

 

Právě na tomto jednání přišli polští kolegové s dobrou zprávou. Nová legislativa v zemi od prvního poloviny letošního roku a ještě výrazněji od začátku roku 2017 zpřísňuje prodej léků sloužících k výrobě pervitinu. Právě polské lékárny byly v posledních letech pro výrobce pervitinu snadným zdrojem látek k výrobě drogy, která pak přes Česko putovala k německým zákazníkům. „Tuto legislativní změnu považuji za velmi pozitivní výsledek v boji proti výrobě a obchodování s pervitinem. Měla by výrazně omezit dostupnost takzvaných prekurzorů, a výrazně tak znesnadnit masovou výrobu drogy,“ hodnotí novinku nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

 

Dresden

Zdroj: Saské ministerstvo spravedlnosti

 

Za další úspěch považuje pak Pavel Zeman předsevzetí zúčastněných, že se na podobné platformě budou dál setkávat nejen kvůli drogové kriminalitě, ale i kvůli sílícím problémům s trestnou činností související s obchodováním s lidmi. Jde o reakci na současnou krizovou migrační situaci, která je spojená s činností organizátorů nelegálního převaděčství.   

 

Petr Malý

tiskový mluvčí NSZ

 
© 2012 by Háka Software