Pavel Zeman pro ČTK: V ČR se daří zajišťovat více výnosů z trestné činnosti PDF Tisk Email

  

 

Brno 25. 6. 2015 - Policii a státním zástupcům v ČR se v posledních letech daří zajišťovat podstatně více výnosů z trestné činnosti. Zatímco v roce 2009 se pohybovaly kolem 1,3 miliardy korun, loni dosáhly již bezmála 7,8 miliardy. Jde zhruba o jednu třetinu ze škody, kterou ročně pachatelé v zemi způsobí. ČTK to dnes řekl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Podle něj se zlepšení podařilo dosáhnout větší specializací žalobců na tuto oblast.

Zajištěné výnosy tvoří nejen hotovost, ale i peníze uložené na bankovních účtech, cenné papíry nebo majetek všeho druhu. Z nich pak mohou být uspokojeni, v mnoha případech jen částečně, poškození. V některých kauzách propadají výnosy státu.

"Způsoby, jak ukrýt, převést nebo nějak uklidit výnos z trestné činnosti tak, aby se k němu orgány činné v trestním řízení nedostaly, jsou stále sofistikovanější. Osm miliard korun na zajištěných výnosech ročně považuji za strop," uvedl Zeman. Loni celková škoda z trestné činnosti v ČR dosáhla 24 miliard korun.

Nejvyšší státní zástupce v reakci na malé množství zajištěných výnosů z trestné činnosti v roce 2012 rozhodl o tom, že na každém z osmi krajských státních zastupitelství, na obou vrchních státních zastupitelstvích i na tom nejvyšším v Brně bude pracovat jeden žalobce zabývající se touto problematikou.

Podle něj k lepšímu boji s pachateli trestné činnosti pomohla kvalitnější koordinace práce, předávání zkušeností, informací a zlepšení spolupráce s policií. Při zajišťování výnosů je podle Zemana nutné postupovat rychle, aby je pachatelé nestihli před policií ukrýt. "Tento ukazatel, tedy míru, nakolik se nám daří výnosy zajišťovat, považuji za mimořádně důležitý údaj, a to nejen pro nás, ale i veřejnost nebo poškozené," dodal Zeman.

Ve snaze snížit daňové úniky v zemi před rokem zřídil v ČR také síť státních zástupců zaměřujících se na tuto problematiku. Kromě právního vzdělání jsou to specialisté na zajišťování výnosů a daně také zdatní ekonomové. Právě schopnost provést rychlé finanční šetření, vytvořit kvalitní ekonomickou analýzu je pro odkrytí utajených výnosů klíčové, dodal nejvyšší žalobce.

 

 

Zdroj: ČTK

http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/zeman-v-cr-se-dari-zajistovat-vice-vynosu-z-trestne-cinnosti/1231694?nt

 
© 2012 by Háka Software