Pavel Zeman v rozhovoru pro Český rozhlas Plus nejen o zprávě OLAF PDF Print E-mail
There are no translations available.

 

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v rozhlasovém Interview Plus ve středu 3. 1. 2018 hovořil o důvodech, které z hlediska trestního řízení brání zveřejnění závěrečné zprávy OLAF k případu dotace pro Farmu Čapí hnízdo, a odmítl spekulace o politické motivaci postupu státního zastupitelství.

PZ Plus

Zdroj: rozhlas.cz

Související článek:

Význam zprávy OLAFu se přeceňuje, myslí si nejvyšší státní zástupce Zeman

irozhlas.cz, 3.1.2018  

Pražské městské státní zastupitelství nedoporučilo ministerstvu financí zveřejnění zprávy Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF) o vyšetřování farmy Čapí hnízdo.

Po prostudování ji státní zástupce postoupí policejnímu orgánu. Zpráva bude zařazena do vyšetřovacího spisu. Zveřejnění by podle mluvčí žalobců mohlo ohrozit trestní řízení.

„Orgány činné v trestním řízení se řídí vždy zákonem. Když jsem sledoval, co se stalo, když požádal policejní orgán a státní zastupitelství o vydání poslanců Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání, tak se strhla mediální mela. Z velké části média říkala, že je dobře, že orgány činné v trestním řízení postupují tímto způsobem, aniž by kdokoliv znal spis,“ říká nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

Zdůrazňuje jeden z principů trestního řízení – neveřejnost přípravného řízení trestního. „Je-li určitá věc zařazena do trestního spisu a bude používána jako důkaz v trestním řízení, tak v tu chvíli to není věc, která by se veřejně prezentovala. Jde o to, že orgány činné v trestním řízení se řídí zákonem jako celkem, ne tím, co se kdy hodí a líbí,“ dodává Zeman.

On osobně četl základní část zprávy bez příloh, ale odmítl mluvit o tom, jestli naznačuje nějaké pochybení. Zprávu poslal na příslušné městské státní zastupitelství a je na dozorovém státním zástupci a policii, aby zprávu vyhodnotili.

Politický kontext?

Neměli by se se zprávou OLAFu seznámit alespoň poslanci z mandátového a imunitního výboru, který bude projednávat vydání či nevydání poslanců Babiše a Faltýnka z hnutí ANO k trestnímu stíhání? „Je to na dozorovém státním zástupci, ale já osobně se domnívám, že se s tím budou moci seznámit, když o to budou stát, a zřejmě to bude ve stejném režimu, v jakém se mohli seznámit s vyšetřovacím spisem,“ odpovídá nejvyšší státní zástupce.

Význam zprávy OLAFu se přeceňuje, myslí si nejvyšší státní zástupce Zeman

Odmítl také politický kontext, tedy že by prodlužování hrálo do karet Andreji Babišovi, protože 10. ledna bude hlasování o důvěře. Zopakoval, že státní zastupitelství pořád postupuje podle trestního řádu.

Význam zprávy OLAFu

Podle Pavla Zemana se význam zprávy OLAFu přeceňuje: „Z kauzy se asi stalo politikum. Už když se čekalo na zprávu, tak jsem se tomu usmíval a říkal jsem si, že jsem zvědav, co se stane, až ta zpráva přijde, co tam bude tak převratného. Jestli vedete dva roky prověřování a pak dospějete do fáze, kdy zahajujete trestní stíhání, tak máte určité penzum informací.“

Premiér Babiš opakovaně tvrdí, že se jedná o účelovou kauzu. „Jestli má kdokoliv nějaké povědomí o tom, že kauza je uměle vykonstruovaná, nechť učiní příslušné podání a orgány činné v trestním řízení se tím budou zabývat,“ reaguje Zeman.

Zdroj: https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/olaf-pavel-zeman-andrej-babis-capi-hnizdo-vysetrovani-zalobce_1801031716_sam

 

 
© 2012 by Háka Software