Pavel Zeman pro Deník N: Případným nátlakům musí představitelé justice odolat PDF Print E-mail
There are no translations available.

 

PZ-twitter

Foto: NSZ

 

Soudce Baxa je důvěryhodný, tlaky z Hradu bych ale řešil dřív. Sám jsem schůzku s prezidentem odmítl, říká šéf žalobců

denikn.cz, 17. 1. 2019

   Lukáš Prchal

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman reagoval na informace o tlacích Hradu na justici, které v rozhovoru pro Deník N zveřejnil bývalý šéf Nejvyššího správního soudu Josef Baxa. „Ze své zkušenosti mohu uvést, že jsem byl pozván na jakousi schůzku s panem prezidentem. Zdvořile jsem ji odmítl neveřejným dopisem,“ říká pro Deník N Zeman. Baxu označuje za „důvěryhodnou osobnost“, sám by ale na jeho místě „jednal mnohem rychleji“.

Bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa v rozhovoru pro Deník N řekl, že se prezident Zeman a jeho lidé snažili ovlivnit soudy. Je pro vás pan doktor Baxa důvěryhodný, dá se jeho slovům tedy věřit?

Nikdy jsem se nesetkal s žádnou skutečností, která by jeho důvěryhodnost vyvracela.

Co si myslíte o svědectví, které soudce Baxa poskytl ohledně ovlivňování soudců ze strany prezidenta nebo jeho kancléře Mynáře?

Musím říct, že u jedné z těch schůzek jsem měl sedět. Ale nemohu si vzpomenout, co bylo jejím obsahem. A důvěrné schůzky mezi čtyřma očima nekomentuji. Nicméně celá justice, do níž počítám i státní zastupitelství, je obdařena nezávislostí, která je zásadní pro výkon spravedlnosti. A je na morální integritě každého představitele justice, aby odolal možným svodům a dalším skutečnostem, které mohou být vykládány jako nátlak. Buď tomu každý z nás odolá, nebo – pokud je příliš velký – o tom má bezodkladně informovat.

Podle mých informací chtěl i s vámi pan prezident mluvit o vyšetřování kauzy kolem Lánské obory.

Ze své zkušenosti mohu uvést, že jsem byl pozván na jakousi schůzku s panem prezidentem. Zdvořile jsem ji odmítl neveřejným dopisem, který se později dostal na veřejnost. Sám jsem považoval za nevhodné tam vůbec jít. Ale nevím, k čemu na té schůzce mělo dojít. Mohl bych pouze spekulovat a to nechci. Přišlo mi vhodnější se omluvit a vůbec tam nejít.

Měl by pan prezident a lidé kolem něj takto tlačit na špičky justice?

S takovým jednáním se občas můžeme setkat. Důležitější ale je, jak na ně bude reagovat druhá strana. Musíme být morálně silní, abychom tlakům dokázali vzdorovat. A když se domníváme, že je ta snaha příliš velká a intenzivní, je potřeba o tom neprodleně informovat veřejnost.

Máte pocit, že pan Baxa čekal se zveřejněním těchto informací příliš dlouho?

Uplynula už nějaká doba, několik let. Já bych danou věc řešil rychleji.

Je vhodné, aby se prezident či jeho kancléř takto chovali ke špičkám justice?

Řeknu to velmi obecně. Každý máme nějaký způsob jednání, chování a vystupování. A vždy jsou tam dvě strany: ten, kdo se tak chová, a ten, ke komu se tak chová. Je na obou stranách, aby si vymezily, jaké chování chtějí akceptovat.

Můžete se vyjádřit konkrétněji?

U těch schůzek jsem nebyl. Nemohu je komentovat.

Na začátku jste řekl, že není potřeba zpochybňovat důvěryhodnost soudce Baxy. Proto jsem čekal, že se vyjádříte k tomu, co zveřejnil.

Nejsem ale v rozporu se svým prvním tvrzením. Pan doktor Baxa je důvěryhodná osobnost. Ale nemohu hodnotit soukromé schůzky. Já bych jednal mnohem rychleji, kdyby se mi to dělo.

 

Zdroj: https://denikn.cz/55394/soudce-baxa-je-duveryhodny-tlaky-z-hradu-bych-ale-resil-driv-sam-jsem-schuzku-s-prezidentem-odmitl-rika-sef-zalobcu/?ref=tit1#

 

 

 
© 2012 by Háka Software