Nejvyšší státní zástupce komentuje projednávání připomínek k zákonu o státním zastupitelství PDF Print E-mail
There are no translations available.

 

Sdělovací prostředky citují nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který se vyjádřil k průběhu vypořádávání připomínek NSZ k novele zákona o státním zastupitelství. 

 

 

Zeman: Účelem zákona o zastupitelství je přeobsadit funkce

 

ČTK, 20. 8. 2019

 

Brno - Ministerstvo spravedlnosti podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana nepřijalo žádnou z jeho připomínek k návrhu zákona o státním zastupitelství. Jde mimo jiné o funkční období nejvyššího státního zástupce a obou vrchních státních zástupců. Podle Zemana je tak účelem zákona zřejmě především přeobsadit tyto funkce. Zeman to dnes řekl ČTK. Ministerstvo se proti jeho slovům ohradilo, zejména proti tvrzení, že úřadu jde o rychlé přeobsazení funkcí.

 

"Ministerstvo spravedlnosti i přes opakované projednávání stále setrvává na stanovisku, že nejvyšší státní zástupce má mít sedmileté funkční období, stejně jako zbytek soustavy. Nejvyšší státní zastupitelství naproti tomu zastává stanovisko, že státní zastupitelství je součástí širší justice a jako takové by mělo mít srovnatelné podmínky se soudy.  To znamená deset let pro nejvyššího státního zástupce, stejně jako mají předsedové nejvyšších soudů, sedmileté funkční období pro zbytek soustavy," uvedl Zeman.

 

Připomínky měl i k výběru vedoucích státních zástupců. V předkládaném modelu je ve výběrové komisi podle Zemana většina členů jmenovaných ministerstvem spravedlnosti, a podle nejvyššího státního zástupce lze s nadsázkou říct, že ministerstvo si může pomocí svých členů vybrat vhodného vedoucího státního zástupce. "Opomíjí se zde tedy prvek rozdělení návrhového oprávnění, které spadá do působnosti příslušného vedoucího státního zástupce, a jmenování, které je plně v gesci ministra spravedlnosti," uvedl Zeman.

 

Klíčová jsou podle nejvyššího žalobce přechodná ustanovení, kdy ministerstvo podle nejvyššího státního zastupitelství (NSZ) nehodlá dát nový mandát nejvyššímu státnímu zástupci. "Opět je zde paralela s předsedy nejvyšších soudů, kteří od účinnosti nového zákona o soudech a soudcích dostali nový desetiletý mandát. Nejvyšší státní zastupitelství trvá na tom, aby tento systém byl zachován i pro soustavu státního zastupitelství," uvedl Zeman.

 

"Ministerstvo spravedlnosti také úplně mimo systém stanovilo ukončení funkčního období oběma vrchním státním zástupcům. Nelze se tak zbavit dojmu, že účelem toho zákona je zejména přeobsadit funkce nejvyššího a obou vrchních státních zástupců tak, aby Zeman, (Ivo) Ištvan, (Lenka) Bradáčová skončili co nejdříve po účinnosti zákona," uvedl Zeman. Ve zbytku soustavy podle něj jde o takové rozvrstvení, kdy by mělo končit až 25 vedoucích státních zástupců za rok, což považuje za nesystémové.

Ministryně Marie Benešová (za ANO) připravovaný zákon hájí. "Chceme zabránit tomu, aby mohl být nejvyšší státní zástupce, tak jak je to dnes, odvoláván bez udání důvodu. Sama jsem se stala obětí takové právní úpravy," uvedla někdejší nejvyšší státní zástupkyně v reakci zaslané ČTK.

 

"Není pravda, že bychom vůbec neakceptovali připomínky Nejvyššího státního zastupitelství. V přechodných ustanoveních, jež budou upravena variantně, jsme na některé připomínky NSZ a Unie státních zástupců reagovali," napsala ministryně. "Návrh zákona o státním zastupitelství předložíme tak, že bude reagovat na některé obavy, které vyslovilo NSZ," dodala s tím, že návrh ministerstvo představí, až definitivně skončí připomínkové řízení.

 

***

 

DenikN

Reprofoto: Deník N

 

Chtějí se nás zbavit, říká šéf žalobců

 

21.08.2019, Deník N, autoři: Lukáš Prchal, Jan Tvrdoň 

  

Šéf žalobců Pavel Zeman neobvykle ostře kritizuje resort spravedlnosti za způsob, jakým připravuje novelu zákona o státním zastupitelství.

 

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ostře zkritizoval ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) kvůli novele o státním zastupitelství. Zeman tvrdí, že se resort vypořádal s připomínkami jeho úřadu značně nestandardně a rychle.

 

Vadí mu také, že ministerstvo žádné z jeho připomínek nevyhovělo. Ministryně podle něj nechce změnit například délku funkčního období vrchních státních zástupců, které má podle současné podoby návrhu trvat sedm let.

 

„Zůstávají poměrně nevhodně nastavená přechodná ustanovení. Mám neodbytný pocit, že se potřebují zbavit tří jmen: Bradáčová, Ištvan, Zeman. Tato tři jména naprosto vybočují ze zbytku systému. Ostatně když se dělal nový zákon o soudcích, předsedům nejvyšších soudů byl dán desetiletý mandát. Nevidím důvod, proč bychom tady měli postupovat odlišně,“ říká Zeman. Vedoucí státní zástupci by podle návrhu museli ve svých funkcích skončit už tři roky poté, co nový zákon nabude účinnosti.

 

NECHTĚLO SE JIM NA D1

 

„Žádná z našich připomínek nebyla vyslyšena. Formálně ale mohou říct, že byly vypořádány,“ řekl Zeman.

 

„Jednalo se zatím jenom s námi a připomínky zbytku soustavy budou podle ministerstva vypořádány písemně,“ dodává šéf žalobců s tím, že je podivné, pokud připomínky dalších úřadů budou vyřízené jinak.

 

Ministryně přitom v pátek před jednáním s NSZ vydala prohlášení, že novelu zákona o státním zastupitelství předloží na vládu bez vážnějších rozporů. „Nerada se chlubím, ale určitou práci jsme odvedli. (…) A musím říct, že jsme celkem zrychlili tempo. V současné době odbavujeme jedny z posledních připomínek u zákona o státním zastupitelství a jsem ráda, že se nám podařilo vypořádat připomínky tak, že ho budeme na vládu předkládat bez vážnějších rozporů,“ uvedla Benešová.

 

Zeman přitom upozorňuje na to, že prohlášení Benešová vydala ještě předtím, než s jeho úřadem vůbec začala jednat. Resort se podle něj Nejvyššímu státnímu zastupitelství ozval až minulé úterý, o deseti stránkách výhrad měli jednat v pátek. „Vyšli jsme jim vstříc s tím, že to můžeme udělat ještě v pátek, protože ministerstvu rádi pomůžeme. Bylo domluvené, že delegace z ministerstva v pátek přijede k nám do Brna. Ale chápu, že se jim nechtělo po D1, takže zvolili formu videokonference. Nepřišlo mi to vhodné, ale to je jedno,“ řekl v rozhovoru pro Deník N Zeman.

 

Mám neodbytný pocit, že se potřebují zbavit tří jmen: Bradáčová, Ištvan, Zeman.

Pavel Zeman, nejvyšší státní zástupce

 

Ministerstvo spravedlnosti se zatím nechce k vyřízení připomínek vyjadřovat. „Připomínky k zákonu o státním zastupitelství se nyní vypořádávají, takže je předčasné hovořit o jednotlivých připomínkách. To učiníme, jakmile bude řízení skončeno,“ odpověděl Deníku N mluvčí Vladimír Řepka.

 

MINISTROVA KOMISE

 

Nejvyšší státní zastupitelství vzneslo k návrhu řadu připomínek, některé přitom považuje za velmi zásadní. Například způsob ustavení komise, která by volila vedoucí státní zástupce, označilo NSZ za „zcela nepřijatelný“. Úřadu vadí, že by do pětičlenné komise jmenoval tři zástupce ministr spravedlnosti, takže by měl nad výběrem žalobců kontrolu.

 

Podle NSZ je také velmi nevhodně nastavená účinnost zákona – vláda s ní počítá až v roce 2022.

 

Vadí jim i to, že ministerstvo odmítá změnit délku funkčního období vrchních státních zástupců, která má být podle současného návrhu sedm let. „Ve funkci by tak Lenka Bradáčová a Ivo Ištvan skončili již tři roky od účinnosti návrhu. Jelikož má dle jeho textace skončit mandát současnému nejvyššímu státnímu zástupci Pavlu Zemanovi již dva roky po nabytí účinnosti novely, bude vybírat nového pražského a olomouckého vrchního žalobce až jeho nástupce,“ popsal možná úskalí právník Rekonstrukce státu Lukáš Kraus.

 

Marie Benešová později pro Seznam zprávy popřela, že by všechny připomínky NSZ zamítla, Zeman podle ní nemluví pravdu. „Akceptovali jsme třeba přechodná období, přistoupila jsem dokonce na jejich návrh i návrh Unie státních zástupců. Teď dolaďujeme toho soudce, aby ho nejmenoval ministr spravedlnosti,“ řekla pro Seznam zprávy.

 

Zeman po pátečním jednání napsal Benešové dopis. „Vyjádřil jsem podivení nad tím, že nebylo dopřáno sluchu ani jedné z připomínek. Nelíbil se mi způsob jednání, přístup k němu. Když se jednalo o zákonu o soudech a soudcích, proběhlo celodenní jednání mezi soudci a Soudcovskou unií na ministerstvu. Přijde mi to zvláštní,“ doplnil Zeman.

 

Výtky k návrhu však neměli jen žalobci. Velmi podobné připomínky mělo například ministerstvo vnitra, obrany nebo i životního prostředí.

 

***

 

HN

Reprofoto: ČTK

 

Šéf žalobců Zeman se opřel do ministryně Benešové. Chce se zbavit mě i státní zástupkyně Bradáčové, tvrdí

 

21. 8.2019, Hospodářské noviny, autor: Marek Pokorný   

 

Pouhých pár dní poté, co ministryně spravedlnosti Marie Benešová oslavila sto dní ve funkci, se rozhořela zřejmě nejvážnější přestřelka v justici. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ji obvinil, že připravovanou změnou zákona o státním zastupitelství chce přeobsadit nejvyšší funkce v soustavě státních zastupitelství a zbavit se jak jeho, tak vrchních státních zástupců v Praze a Olomouci Lenky Bradáčové a Ivo Ištvana.

 

7 let má být nově funkční období nejvyššího státního zástupce. Tomu současnému se to nelíbí.

 

Právě obavy ze změn v justici – například odvolání nejvyššího státního zástupce – vyvolaly na jaře řadu demonstrací, pořádaných spolkem Milion chvilek pro demokracii, kterých se účastnily stovky tisíc lidí. Benešová poté slíbila, že Zemana neodvolá a připraví novelu zákona o státním zastupitelství. Tu také v červnu poslala k připomínkování.

 

Jenže navrženou podobu nyní Zeman ostře zkritizoval. Ministerstvo podle jeho slov neakceptovalo žádnou připomínku, kterou žalobci proti navržené podobě měli. „Nelze se zbavit dojmu, že účelem toho zákona je zejména přeobsadit funkce nejvyššího a obou vrchních státních zástupců tak, aby Zeman, Ištvan a Bradáčová skončili co nejdříve po účinnosti zákona,“ uvedl.

 

Změnu zákona o státních zastupitelstvích politici řeší už řadu let. Kritizované jsou zejména dva body stávajícího zákona. Nejvyšší státní zástupce může být, na rozdíl od ostatních vedoucích státních zástupců, odvolán bez důvodu rozhodnutím vlády. To se ostatně stalo i samotné Benešové v roce 2005, když ji vláda Jiřího Paroubka vyměnila za Renatu Veseckou. Současný zákon také nestanoví dobu, po jakou může být vedoucí státní zástupce ve funkci.

 

Původně se shodli Ještě v květnu mezi Marií Benešovou a Pavlem Zemanem nebyly v pohledu na podobu nového zákona větší rozpory.

 

Podle navržené novely může být nejvyšší státní zástupce odvolán jen v kárném řízení, tedy když se mu prokáže závažné pochybení. Jinak má mít jistotu setrvání ve funkci po celé období, na které byl jmenován. A právě stanovení této doby se nyní stalo předmětem sporu.

 

Experti se shodli, že pro státní zástupce by měla být stejná jako pro soudce. Předseda Nejvyššího soudu může být ve funkci deset let, šéfové ostatních soudů pak sedm let. Desetiletá lhůta pro nejvyššího státního zástupce byla i v návrhu novely, kterou připravil Benešové předchůdce Jan Kněžínek a Benešová ji letos v květnu podpořila. „Nehodlám nic měnit, jsem s ním spokojena,“ uvedla koncem května na semináři ve sněmovně na adresu Kněžínkova návrhu.

 

Jenže Benešová v návrhu, který poslala do připomínkového řízení v červnu, provedla několik výrazných změn. Například funkční období nejvyššího státního zástupce zkrátila na sedm let. A stejně tak změnila poměr sil při jmenování členů výběrových komisí, které vybírají šéfy jednotlivých zastupitelství. Z pěti jich má ministr spravedlnosti jmenovat tři, Kněžínek počítal se dvěma. Podle Zemana si tak ministr bude moci prosadit, koho chce. Navrhl proto několik změn. Ale podle jeho slov bezúspěšně.

 

„Ministerstvo neakceptovalo ani jednu z připomínek Nejvyššího státního zastupitelství, a to ani dílčím způsobem,“ poukázal Zeman na Twitteru. „Nejvyšší státní zastupitelství vyprovokovala k reakci zjevně nepravdivá tisková zpráva ministerstva spravedlnosti z pátku minulého týdne, kdy ministerstvo dokonce ještě před tím, než bylo ukončeno vypořádání připomínek Nejvyššího státního zastupitelství, tvrdilo, že návrh zákona bude předložen do vlády bez vážnějších rozporů,“ dodal pro HN s tím, že Benešovou na to upozornil i v dopise.

 

Proti tomu se Benešová ohradila. „Na některé připomínky jsme reagovali,“ uvedla s tím, že ještě dolaďují, jak omezit vliv ministra spravedlnosti při výběru členů výběrové komise.

 

Mluvčí resortu Vladimír Řepka nicméně připustil, že sněmovně předloží návrh, v němž bude funkční období nejvyššího státního zástupce sedm let. „Když poslanci budou chtít, mohou podat pozměňovací návrh,“ dodal.

 

I kdyby prošel návrh Benešové, tak by Zeman zůstal ve funkci ještě více než čtyři roky. Nový zákon má začít platit podle návrhu ministerstva 1. ledna 2022 a stanoví u nejvyššího státního zástupce dvouleté přechodné období, kdy ještě zůstane ve funkci. U vrchních žalobců je tato lhůta ještě o rok delší.

 

Pražská vrchní žalobkyně Bradáčová nechtěla průběh připomínkového řízení ani podobu návrhu komentovat. „Vrchní státní zastupitelství v Praze uplatnilo celou řadu připomínek, avšak není mu známo, jak byly vypořádány, neboť k jednání nikdo přizván nebyl,“ uvedla. Dodala pouze, že měli prakticky stejné připomínky jako Zeman.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 
© 2012 by Háka Software