Od papíru k elektronickému spisu: Státní zastupitelství hledá inspiraci i v zahraničí PDF Print E-mail
There are no translations available.

 

Brno 20. ledna 2016 – Nejvyšší státní zastupitelství uspořádalo setkání odborníků k elektronizaci justice, na kterém hosté z Německa a Rakouska přiblížili své zkušenosti  státním zástupcům, expertům ministerstva spravedlnosti, Policii ČR i kolegům ze slovenské prokuratury.

 

Hund

Foto: Petr Malý

 

Generální státní zástupce z německého Zweibrückenu Horst Hund podrobně popsal pokrok a výhody, které jim přináší výkonný informační systém státního zastupitelství. Jak daleko je Rakousko s přechodem od tradičních papírových spisů k těm digitálním, vysvětlil vídeňský generální prokurátor Werner Pleischl.

 

Hund-Pleischl

 O své zkušenosti se podělili (zleva) Horst Hund z Generálního státního zastupitelství ve Zweibrückenu a generální prokurátor ve Vídni Werner Pleischl, foto: Petr Malý

 

Méně písařek, méně diktování a možnost pracovat se spisem odkudkoliv – to jsou cíle, na kterých pracuje i tuzemské státní zastupitelství společně s resortem spravedlnosti. V současné době už IT specialisté z ministerstva i ze soustavy státního zastupitelství pracují na vytváření architektury systému, který má v blízké budoucnosti nahradit tradiční spisy státního zastupitelství.

 

Všechny úkoly a stanovené cíle shrnuje připravovaná Resortní strategie pro rozvoj eJustice 2020, která právě prochází připomínkovým řízením. Při vývoji prostředí, které má usnadnit a urychlit práci s informacemi během trestního řízení, se nechávají čeští odborníci inspirovat už funkčními systémy v zahraničí. Nedávno se například vydali na zkušenou za kolegy na Slovensko nebo do Litvy a Estonska, kde dosahují s elektronizací justice velké pokroky.

 

Podle nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana musí justice držet krok s technologickým vývojem: „Vstupme do další dekády 21. století s moderním elektronickým spisem. Věřím, že už velmi brzy budou státní zástupci k soudu chodit s tabletem, který nahradí papírový spis,“ shrnuje základní vizi Pavel Zeman.

 

Petr Malý

tiskový mluvčí NSZ

 
© 2012 by Háka Software