Jednání se zástupci německé a polské justice: Prodej pyrotechniky v Česku by se měl zpřísnit PDF Print E-mail
There are no translations available.

 

Přední Labská 26. dubna 2016 – Další z řady společných jednání mezi zástupci české, bavorské, saské a polské justice upozornilo na problém snadno dostupné pyrotechniky z Česka. Ministr spravedlnosti Robert Pelikán a nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman se spolu se svými protějšky shodli na tom, že skladování a prodej výbušnin v tuzemsku je třeba důkladněji kontrolovat.

 

S ministrem a Sasy

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a ministr spravedlnosti Robert Pelikán diskutují se svými saskými protějšky, foto: Petr Malý

 

Na problematiku skladování a prodeje pyrotechniky upozornily opakované zásahy německé policie, která často naráží na fakt, že v Německu zakázanou pyrotechniku lidé pořídí v Česku. Takto nakoupené výbušniny pak v zemi často zneužívají extremisté. „V Německu a v Polsku je například prodej zábavní pyrotechniky omezen na posledních několik dní v roce. Stojí za úvahu, zda se nevydat podobnou cestou,“ nastínil ministr spravedlnosti Robert Pelikán.

 

„Poté, co jsme slyšeli od našich zahraničních partnerů, zasadím se o to, aby se kontroly prodeje pyrotechniky u nás zpřísnily,“ dodal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman.

 

S ministry

Pavel Zeman v rozhovoru se saským ministrem spravedlnosti Sebastianem Gemkowem (vlevo) a jeho bavorským kolegou Winfriedem Bausbackem, foto: Petr Malý

 

Další společným problémem, kterému Česko se sousedními zeměmi čelí, je přeshraniční obchod s pervitinem.  V tuzemsku se stále více organizovaných, většinou vietnamských skupin specializuje na výrobu a vývoz velkého množství pervitinu do Německa. „Známe případy, kdy jsou pachatelé schopni vyrobit a exportovat z České republiky i 25 kilogramů drogy do 48 hodin od objednávky,“ popisuje ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

 

Velký podíl suroviny na výrobu pervitinu přitom pochází z polského pohraničí. Polsko sice loni zpřísnilo prodej léků obsahujících efedrin, tato nová regulace se ale podle Jakuba Frydrycha na počtu zaznamenaných kriminálních případů zatím neprojevila.

 

Státní zástupci a ministři spravedlnosti České republiky, sousedních německých spolkových zemí a Polska se v této sestavě setkávají již potřetí. Společná jednání začala v roce 2011 kvůli sílícím problémům s pašeráky pervitinu i konopí přes německé hranice.

 

 

Tereza Schejbalová

tisková mluvčí Ministerstva spravedlnosti ČR

 

Petr Malý

tiskový mluvčí NSZ

 
© 2012 by Háka Software